Uzależnienie jest swego rodzaju przymusem poddawania się czemuś, co ma dla nas negatywne skutki. Wśród specjalistów panuje opinia, mówiąca o tym, że rozwojowi nałogu sprzyja brak władzy i kontaktu ze swoim organizmem oraz nieświadomość własnego ciała.

W takiej sytuacji rozpoznanie sygnałów świadczących o początkach nałogu, nadużywania substancji lub zachowań jest bardzo trudne. A to właśnie początek powstawania problemu jest najlepszym momentem na podjęcie leczenia uzależnień (np. w Ośrodku w Lublinie).

Współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu nałogów i uzależnień. Przemęczenie, wielogodzinna praca, przeciążenie obowiązkami i nieustanny stres to kwestie, które dołują i przytłaczają każdego. Każdy ma trudności z zaznaniem spokoju, wytchnienia i odpoczynku, który naprawdę dobrze wpływa na ciało i umysł. Niemalże nikt nie szuka obecnie czegoś, co będzie dla niego dobre, a sięga po łatwo dostępne zamienniki – używki, alkohol, narkotyki, gry lub nieprawidłowe zachowania. Początkowo nikt nie uważa tego za coś potencjalnie niebezpiecznego, a jedynie niewinną formę relaksu. Po pewnym czasie jednak zdarza się, że człowiek traci kontrolę nad swoim zachowaniem i postępowaniem, a na jego decyzje ma wpływ nałóg. Wpada w pułapkę uzależnienia, w której całkowicie traci możliwość decydowania o tym, co obecnie chce zrobić, jeśli odezwie się nałóg. W tak zaawansowanym stadium pomocą może być jedynie doświadczony terapeuta. Należy zwrócić się do osoby, która od lat zajmuje się leczeniem uzależnień w Lublinie.

W społeczeństwie panuje powszechna opinia, że nałogi to właściwie tylko narkomania, alkoholizm lub uzależnienie od papierosów. Prawda jest zupełnie inna, ponieważ uzależnić można się niemalże od wszystkiego. Często występują przypadki nałogów związanych z zakupami, jedzeniem, seksem, oglądaniem telewizji, nadmiernym korzystaniem z komputer, internetu lub konkretnych serwisów społecznościowych, grami komputerowymi, hazardem, nadużywaniem leków, przebywaniem wśród konkretnych osób oraz zbyt długą, wyniszczającą organizm pracą. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, od czego ktoś jest uzależniony – ciało lub umysł danej osoby wręcz domagają się dostarczenia za wszelką cenę konkretnej substancji, bodźców lub zachowań.

Należy podkreślić, że leczenie uzależnień Lublin w CBR jest trudne, długotrwałe i nierzadko bolesne. Właśnie dlatego tak istotne jest wsparcie rodziny, najbliższych i przyjaciół osoby próbującej uwolnić się od nałogu. Nieoceniona również jest opieka doświadczonego specjalisty w zakresie leczenia uzależnień.