Nagrobek jest czymś więcej niż tylko pokrywą na grobie. Rodzina, wybierając nagrobek dla zmarłej osoby, chce za jego pośrednictwem upamiętnić nieboszczyka i przekazać, jakimi wartościami kierował się podczas życia, co wyznawał, co było dla niego istotne. Nie bez powodu na nagrobek mówi się potocznie „pomnik”, bo właśnie on jest specyficznym rodzajem upamiętniającego pomnika, który wykonujemy ku pamięci zmarłego.

Forma nagrobka może być bardzo różnorodna – od niezwykle prostych modeli bez dodatkowych ozdób, aż po rozbudowane nagrobki z rzeźbami, wazonami czy też lampionami. Wybór nagrobka dla zmarłej osoby zależy od wielu czynników – niekiedy nieboszczyk przed odejściem sam mówi, jak chce, aby jego grób wyglądał, choć częściej to rodzina podejmuje decyzje już po śmierci. Bardzo często głównym kryterium, na które zwracamy uwagę podczas wyboru nagrobka, jest jego cena. Z tego powodu proste nagrobki bez dodatkowych ozdób są często wybierane przez mniej zamożne rodziny, ale również powszechnie zdarza się, że osoby dobrze sytuowane również zostają pochowane w prostych i skromnych nagrobkach, aby upamiętnić  ich podejście do życia i szacunek do skromności.

Nagrobki z rzeźbami to doskonały wybór dla osób, które chcą podkreślić szczególne cechy zmarłego. Większość nagrobków z rzeźbami prezentuje postacie Jezusa, Maryi czy też aniołów – niekiedy świadczy to o wysokim przywiązaniu zmarłego np. do Matki Bożej i codziennym odmawianiu różańca. Rzeźby nagrobne wykonuje pracownia rzeźbiarska, więc takie modele nagrobków dostępne są w ofercie wyłącznie naprawdę dobrych i profesjonalnych zakładów kamieniarskich.