Logotyp jest jednym z elementów składowych identyfikacji graficznej – produktu, firmy, marki czy przedsiębiorstwa. Wiele osób stosuje słowa „logotyp” i „logo” wymiennie, co nie jest poprawne. Są to różne pojęcia, których różnice zostaną omówione w dalszej części tekstu.

Logotyp to forma tekstowego przedstawienia nazwy np. firmy. Odpowiedni jego projekt, czyli wykorzystanie dobrze wybranej czcionki, stylu czy barw to dobry sposób na wyróżnienie marki spośród konkurencji. Dopiero połączenie logotypu z unikatowym symbolem graficznym, tworzy logo. Nie należy tego błędnie zrozumieć – logotyp lub symbol graficzny oczywiście mogą oddzielnie być elementem jednoznacznie wyróżniającym daną firmę, organizację, markę czy produkt.

Przykładem jest doskonale znany na całym świecie logotyp Coca-Coli lub jednoznacznie kojarzony z firmą Apple sygnet z wizerunkiem nadgryzionego jabłka. Rolę loga może spełniać także monogram lub skrótowiec, ale zdarza się, że zostaje wzbogacony hasłem firmowym lub chwytliwym sloganem.

Odpowiednio zaprojektowany logotyp wyróżnia się kilkoma cechami – przyciąga uwagę i jest charakterystyczny, musi być czytelny i łatwy do zapamiętania, aby zapadł odbiorcy w pamięci. Zadaniem logotypu nie jest tylko wyróżnienie czegoś spośród konkurencji. Odpowiedni logotyp wywołuje określone emocje i kreuje unikalny wizerunek. Pełniąc funkcję symbolu, musi być elementem utożsamiającym określone wartości, do których się odnosi.

Właśnie dlatego do zaprojektowania odpowiedniego logotypu nie wystarczy kreatywność i zdolności artystyczne. Istotne są między innymi kolory i sposób przedstawienia całości – spójny z wszystkimi innymi elementami opracowanej identyfikacji wizualnej. Dodatkowo należy zadbać o format i styl czcionki, ale także o odstępy między literami i czytelność przekazu informacji.

W naszej ofercie znajdziecie też:

Opracowywane w naszej firmie logotypy muszą spełniać dwa podstawowe kryteria – prezentowanie idei funkcjonowania przedsiębiorstwa i spójność z profilem jej działalności. Stawiamy na czytelny przekaz, a także prostą i nieskomplikowaną kompozycją. Oferujemy wyłącznie rozwiązania estetyczne, dokładnie przemyślane, a zatem spójne.

Mamy doświadczenie w marketingu, a kreatywność naszych grafików nie zna granic. Zmysł estetyczny w połączeniu z zasadami marketingu owocuje unikatowymi projektami, które spełniają wymagania stawiane przed rynek, dopasowując się jednocześnie do konkretnej branży. Siedziba naszej agencji IcomPrint mieści się w Lublinie, ale opracowujemy logotypy dla klientów z całej Polski i Europy.