Turbosprężarka to jeden z tych podzespołów w samochodzie, który odmienił oblicze motoryzacji i między innymi właśnie dzięki niej współcześnie wygląda ona właśnie tak, a nie inaczej. Pierwsze turbosprężarki były montowane w popularnych modelach aut już na początku lat dziewięćdziesiątych. Z biegiem lat producenci wyposażali w turbosprężarki coraz więcej oferowanych modeli. Obecnie samochody turbodoładowane stanowią większość oferty niemalże każdej znanej i cenionej marki.

Jeszcze niedawno wiele osób obawiało się aut z turbosprężarką ze względu na ich rzekomą awaryjność i wysokie koszty naprawy. Takie stwierdzenie jest błędne, ponieważ turbina nie jest nadwyraz awaryjnym elementem, jeśli użytkownik odpowiednio się z nią obchodzi. Najważniejszym aspektem jest regularna wymiana oleju silnikowego, wkręcanie motoru na wysokie obroty dopiero po jego rozgrzaniu do temperatury roboczej, a także chłodzenie silnika przed jego zgaszeniem po agresywnej jeździe.

Odpowiednie podejście do użytkowania auta z turbosprężarką gwarantuje, że będzie ona służyła bezawaryjnie przez wiele długich lat. Czas na jej naprawę w końcu nadejdzie, ale to zwykła kwestia eksploatacyjna. Dzięki dużej popularności turbosprężarek ich regeneracja jest prosta i stosunkowo tania. Na rynku obecnie jest wiele firm, które się tym zajmują, ale warto wybierać te o potwierdzonych opiniach. Dobrym przykładem może być firma expak.pl z Lublina.