Spawarka to ciekawe urządzenie – ma ogromne zastosowanie zarówno u profesjonalistów, jak i domorosłych majsterkowiczów. Pozwala na trwałe i bardzo wytrzymałe łączenie metalu za pomocą specjalnego spoiwa, które znajduje się w tak zwanych elektrodach. W procesie spawania zostaje wytworzony łuk elektryczny między metalem a elektrodą. Przepływ prądu sprawia, że zarówno spoiwo, jak i metal zaczynają się topić, tworząc trwałe i wytrzymałe połączenie.

Istnieją różne rodzaje spawarek, ale zasadniczo ich budowa jest podobna – i co ciekawe, niezbyt skomplikowana. Głównym elementem każdej spawarki Lublin jest urządzenie zasilające, nad którego pracą czuwa aparatura sterująca. Każda spawarka posiada również przewód masy z zaciskiem na końcu, który należy przyczepić do spawanego elementu. Kolejnym elementem jest przewód ze specjalnym uchwytem do mocowania elektrod. W trakcie pracy spawarka potrafi naprawdę mocno się nagrzewać, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany model ma wystarczająco wydajny system chłodzenia złożony z radiatorów i wentylatorów.

Wśród dostępnych rodzajów spawarek wyróżniamy przede wszystkim spawarki typu MMA (elektryczne – transformatorowe, inwertorowe), spawarki typu MIG/MAG, czyli tak zwane migomaty oraz spawarki TIG.

Spawarki MMA są najlepszym wyborem jako sprzęt do wykorzystania w domu. Stosuje się do nich elektrody otulone, które w trakcie pracy zapewniają niezbędną do poprawnego spawania otulinę gazową. Spawarki MIG/MAG oraz TIG to już wydajniejsze urządzenia, które raczej wykorzystuje się do użytku profesjonalnego. Podstawowym elementem odróżniającym spawarki MIG/MAG i TIG od MMA jest fakt, że gaz musi być dostarczany z oddzielnej butli. Urządzenia typu TIG wykorzystują elektrody nietopliwe. Oczywiście wymienione wyżej spawarki różnią się także zastosowaniem, wydajnością i przeznaczeniem, więc wybór odpowiedniego modelu zależny jest od tego, do czego ma spawarka służyć.