Różne mogą być powody do skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej i podjęcia terapii. Mogą to być napady lęku, nerwice, stres, bezsenność, depresja. Niestety, gdy już uświadomimy sobie, że problem jest poważny i musimy skorzystać z pomocy psychologicznej, pojawia się obawa przed wizytą w gabinecie specjalisty.

Taka postawa to wynik wciąż niestety popularnej opinii, jaka panuje na temat osób korzystających z tego typu pomocy. Często uważa się, że do psychologa zgłaszają się osoby nie radzące sobie z własnym życiem, delikatne i nieodporne na stres, niepewne.

Trudno przełamać strach i tak głęboko zakorzenione w świadomości stereotypy. Kiedy jednak zaburzenie zaczyna utrudniać nam codzienne funkcjonowanie, zabiera naszą radość życia, wpływa negatywnie na relacje z innymi, wtedy najczęściej, pomimo dręczących nas wątpliwości, decydujemy się jednak szukać specjalistycznej pomocy psychologicznej (tego typu wsparcie oferuje Państwu centrum Anna Studzińska w Lublinie).

Zanim zjawimy się na umówionej wizycie, zwykle zastanawiamy się, jak będzie wyglądało to pierwsze spotkanie z psychologiem. Rozmyślamy o tym, na co powinniśmy się przygotować, co mówić, jak reagować i jak się zachowywać. To normalne zachowanie. Zawsze odczuwamy rodzaj poddenerwowania i niepewności przed tym, co nieznane. Pamiętajmy jednak, że terapia to nic strasznego, a sam psycholog to specjalista odznaczający się szczególną empatią i życzliwym nastawieniem wobec innych. Jest świetnym obserwatorem i słuchaczem otwartym na problemy zgłaszających się do niego ludzi – psychoterapia Lublin, masz pytania? zapytaj, napisz mail, zadzwoń. Potrafi dostrzec nawet to, czego nie umiemy albo obawiamy się wyrazić wprost. Nie należy się go obawiać, jego powołaniem jest świadczenie pomocy psychologicznej i to właśnie w tym celu zbiera, gromadzi różne informacje od swoich pacjentów.

Przed pierwszą wizytą dobrze jest się zastanowić, co nas dręczy, denerwuje lub niepokoi. A może zmiany widoczne są w naszym postępowaniu i zauważają je głównie najbliżsi? Zastanówmy się, które nasze zachowania lub reakcje mogą wzbudzać niepokój u innych. Co nas męczy, czy są to głównie objawy somatyczne, które jednak nie są spowodowane konkretną chorobą organizmu, czy wewnętrzne lęki?

Nie jest łatwo udzielić odpowiedzi na powyższe pytania. Możliwe, że początkowo trudno będzie nam opisać lekarzowi swoje problemy, ale pamiętajmy, że dobrze poprowadzona terapia daje z czasem pozytywne skutki, a fachowa pomoc psychologiczna (np. w naszym ośrodku Anna Studzińska w Lublinie) przynosi ulgę w cierpieniu.