Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełnią w samochodzie opony. Warto uświadomić sobie, że jest to jedyny element styku pojazdu z podłożem i jego łączna powierzchnia z czterech kół samochodu osobowego jest równa mniej więcej takiemu obszarowi, jaki zajmuje kartka papieru w formacie A4. Za co zatem odpowiadają opony w samochodzie?

Koła to  część składająca się z felgi i opony, gdzie pierwszy składnik jest tylko nośnikiem. Oczywiście podstawową rolą kół jest umożliwienie jazdy i napędzanie samochodu dzięki energii generowanej przez silnik w procesie spalania paliwa. To jest proste i każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Kolejnym oczywistym aspektem jest umożliwienie zmiany kierunku jazdy samochodu – koła skręcają się w wybraną stronę za sprawą działania układu kierowniczego. To również nie podlega najmniejszym wątpliwościom.

Zatem jaka jest rola nie tyle kół, a opon? Odpowiadają przede wszystkim za przyczepność samochodu do drogi w różnych warunkach. Każdy doskonale wie, że dostępne są opony letnie, zimowe i wielosezonowe. Każde z nich charakteryzują się innymi właściwościami. Opony letnie mają twardszą gumę, bieżnik dostosowany do odprowadzania wody. Wersje zimowe są stworzone z gumy znacznie bardziej miękkiej, która lepiej sprawdza się w niskich temperaturach, a rzeźba bieżnika jest skonstruowana tak, aby samochód sprawnie poruszał się przede wszystkim po śniegu i błocie pośniegowym. Opony wielosezonowe są uniwersalne, ale jednocześnie nie gwarantują tak dobrych właściwości w lecie, jak opony letnie, ani w zimie, jak opony zimowe.

Dobry wybór opon determinuje to, jak samochód się prowadzi, czy jest stabilny na zakrętach, czy guma odpowiednio pracuje i nie doprowadza do uślizgu kół. Opony mają znacznie również w aspekcie osiągów, ponieważ w ogromnym stopniu od nich zależy to, jak szybko samochód się zatrzyma czy też przyspieszy, ponieważ słabej jakości opony spowodują uślizg napędzanej osi, a to przekłada się negatywnie na uzyskiwane wyniki.

Właśnie z tego powodu warto poprosić o poradę i profesjonalną obsługę u specjalisty. Bez wątpienia warto wybrać się do kogoś z bogatym doświadczeniem. Doskonałym przykładem jest zakład wulkanizacyjny opony Lublin – Winiarczyk.