Osteoporoza w większości przypadków nie objawia się specyficznymi dolegliwościami klinicznymi. Pacjenci mówią o bólu kręgosłupa i zmianach sylwetki. Właśnie dlatego w przypadku wystąpienia podejrzeń osteoporozy warto skierować się do dobrego lekarza ortopedy w celu diagnozy.

Diagnostyka osteoporozy bazuje na badaniu densytometrycznym. Polega na badaniu standardowych lokalizacji – kręgosłupa, biodra – w celu wyznaczenia specjalnego wskaźnika, który pozwala stwierdzić rozpoznanie osteoporozy. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach stwierdzenie osteoporozy nie wymaga przeprowadzenia takiego badania. W tracie leczenia również wykonuje się kolejne badania densytometryczne (co dwanaście miesięcy) na tym samym aparacie, ponieważ to skuteczna i miarodajna metoda monitorowania efektów leczenia.

Leczenie osteoporozy obejmuje również szereg specjalnych lekarstw, które lekarz indywidualnie dostosowuje do każdego pacjenta. Udowodniono naukowo, że odpowiednio stosowane lekarstwa wpływają pozytywnie na zmniejszenie ryzyka występowania złamań. Stosowane leki mogą być przyjmowane doustnie (raz w tygodniu lub raz w miesiącu) lub dożylnie (raz na trzy lub dwanaście miesięcy). Często stosowanym lekiem jest Denosumab, czyli lekarstwo zawierające przeciwciała, których zadaniem jest zahamowanie niszczenia kości. Pacjenci przyjmują go raz na pół roku jako zastrzyki podskórne.

Leczenie osteoporozy wymaga profesjonalnej, regularnej i bardzo kompetentnej opieki lekarskiej. Wybór odpowiedniego lekarza, którego zadaniem będzie prowadzenie leczenia, to podstawowy aspekt, mający największy wpływ na skuteczność leczenia w indywidualnym przypadku każdego pacjenta.