Kajdanki są skutecznym narzędziem do ograniczania swobody ruchów kończyn – rąk i nóg. To proste i nadwyraz skuteczne rozwiązanie, więc nic dziwnego, że jest tak popularne. Kajdanki wykorzystywane są przez różnorodne służby przy zatrzymaniach, transporcie i obezwładnianiu niebezpiecznych osób.

Budowa kajdanek jest stosunkowo prosta – większość z nich składa się z dwóch obręczy nakładanych na nadgarstki lub kostki oraz elementu je łączącego. Najczęściej rolę łącznika pełni łańcuch, ale występują również kajdanki z łącznikiem opartym o zawiasy, a także modele ze sztywnym połączeniem obręczy.

Zależnie od przeznaczenia, kajdanki są wykonane odrobinę inaczej. Tak zwane kajdanki policyjne to najbardziej popularny rodzaj, który służy do ograniczenia swobody ruchu rąk. W inny sposób zostały zaprojektowane kajdanki na nogi (stosowane między innymi w więziennictwie lub przy transporcie osób wyjątkowo niebezpiecznych). Kajdanki na nogi mają dłuższy łącznik, który pozwala osobie zakutej wykonywać drobne kroki. Dostępne są również kajdanki jednorazowe, które działają na zasadzie popularnych opasek zaciskowych. Są wykonane z odpornego na rozerwanie materiału, mają niezwykle niską wagę i doskonale sprawdzają się jako dodatkowe wyposażenie – używane również przez służby mundurowe i specjalne. Kajdanki Lublin, Poznań – kupisz na militarne.pl

Przechowywanie kajdanek, a zwłaszcza noszenie ich przy sobie wymaga odpowiedniej kabury. Najczęściej jest ona przypinana do paska w celu zapewnienia łatwego i szybkiego dostępu do kajdanek w sytuacji zagrożenia. Dostępne są także kabury na kajdanki, które wyposażone są w specjalny uchwyt na pałkę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które wykorzystują oba elementy wyposażenia jednocześnie. Wśród dodatkowego wyposażenia, którym mogą być zainteresowane osoby odwiedzające sklep z kajdankami, są między innymi uniwersalne klucze do kajdanek (również w formie breloka), a także wygodny i bezpieczny przecinak do kajdanek jednorazowych.