Ból kręgosłupa, określany inaczej jako zespoły bólowe kręgosłupa, jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do ośrodków zdrowia po pomoc medyczną. Niemalże każdy choć raz w życiu doświadczył bólu kręgosłupa, uniemożliwiającego dokończenie rozpoczętej czynności.

Każdy z odcinków kręgosłupa – szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy, guziczny – może być źródłem odczuwanego bólu lub promieniować do kończyn. Obserwujemy, że coraz częściej ból kręgosłupa odczuwany jest przez osoby między 20, a 30 rokiem życia, a także młodzież i dzieci.

Ostatnią rzeczą, jaką należy zrobić z bólem kręgosłupa, jest jego zlekceważenie. Długotrwale nieleczony ból towarzyszący pacjentom z czasem może przekształcić się w znacznie większe problemy. Może doprowadzić do zaburzenia pracy pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni, przenieść obciążenie i przeciążyć kolejne struktury, pogarszając postawę ciała.

Zaburzenia funkcji motorycznych mogą też być spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego – ośrodkowego lub obwodowego. Problemu neurologiczne bywają trudne do zdiagnozowania, ponieważ często nie przejawiają się w regularny i jawny sposób. Warto wybrać się do specjalisty z zakresu neurologii, ponieważ fachowa pomoc oraz szereg badań niezbędnych do diagnozy dostępne są wyłącznie w specjalistycznych poradniach.

Co możecie wykonać w centrum medyczny – medycyna sportowa Orto-Optymist:

W centrum Orto-Optymist przeprowadzane są szczegółowe analizy ortopedyczny i neurologiczne. Diagnozujemy dolegliwości bólowe i występujące zaburzenia. W zależności od postawionej diagnozy opracowywany jest indywidualny program rehabilitacyjno-leczniczy na bazie nowoczesnych i innowacyjnych metod. Polega na skojarzonej terapii, w skład której wchodzą różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne.