Zasada działania pompy ciepła

http://krzysztoflis.pro http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/jak-dzialaja-pompy-ciepla/ Jak działają pompy ciepła? Co sprawia, że dają 4x więcej ciepła do ogrzewania, niż zużywają prądu? Jakie prawa fizyki wykorzystują? Przekonasz się oglądając ten film. Źródła ilustracji: www.bcpc.pl/vademecum_dpc.html www.sztuka-ogrzewania.pl/termeonap.html - Dr drewniak kontratakuje, joł kodżak
- na ich stronie www znajdziesz oświetlenie garderoba dla mnie ciekawe.
- Ty grałeś w tym serialu ? https://www.youtube.com/watch?v=D_UKuVGzCHk
- Mówienie o tym że ciepło płynie jest dość mocno nieścisłe
- Grunt pod trawnikiem nie ma 0 stopni lol
- Tu jest zdecydowanie lepszy materiał - animacja - bez gadania. Wszystko jasne.
https://www.youtube.com/watch?v=Hr_qrZSGEpA
- Dzięki, przyda się na maturze
- Widziałeś rachunki za prąd u ludzi co to mają ? To nie jest tanie ogrzewanie
- A co jak zimą przez kilka dni nie będzie prądu przez skutki pogodowe? pompy staną sprężarka ani rusz a w domu zimno jak cholera i ciepłej wody brak. O takich wadach to już nikt nic nie mówi , a ile trzeba zapłacić za pobór prądu bo sprężarka i pompy cały czas muszą być podpięte do sieci a mało prądu to raczej nie pobiera. Ale całość wytłumaczenia zasady działania bardzo fajna za to rączka w górę.
- Generalnie nie powinno się mówić o cieple jako jakimś wędrującym indywiduum, bo to nie ciepło podróżuje, ciepło - emisja ciepła, jest formą przekazywania energii.
Jak zimą otworzy się drzwi to nie ucieka ciepło, tylko rozgrzane powietrze etc.
Myślę że tłumacząc zasadę działania pompy ciepła, ciężko tej kwestii nie poruszyć.
- Wojciech -- do mnie taka argumentacja nie do końca trafia, bo pompa ciepła nie jest bardziej skomplikowana, niż lodówka, czy klimatyzator. Przecież to urządzenie o identycznej zasadzie działania. Jedyna różnica polega na tym, przy jakich temperaturach i mocach pracuje.

Jeśli zaś chodzi o wychładzanie gruntu -- to rzeczywiście problem w przypadku wymienników w odwiertach, które nie mają szans się regenerować. Sam o tym pisałem na blogu. :)
- Gdy u mnie montowali kolektory to dużo rozmawiałem z monterami bo akurat trafiła się fajna ekipa.  Pytalem o solary,  fotowoltaiczne panele i pompy ciepła.  Monterzy mają u siebie kolektory słoneczne i twierdzili ze jest to system bezobslugowy. (raz na pare lat zmiana glikolu)  Fotowoltaiczne panele podobno słabo idzie sprzedaż bo firmy jak tauron itp utrudniają ich podłączenie. A o pompie ciepła mieli złe zdanie. Mówili aby porównać sobie stopień złożoności instalacji np. kolektoròw i pompy.   Ale przede wszystkim uslyszalem że nikt o tym nie mówi ale mają już pierwsze sygnały od klientów z pompami że występuje u nich tzw.  Wychładzanie gruntu.  I po 6, 8, 10 latach po prostu sprawność takiej pompy spada. No i nie wspominając o tym ile w takiej pompie jest sprzętu (kompresorów) ktorych żywotność oscyluje w granicach 7-10 lat
- swietne wytlumaczenie 
- nie za bardzo rozumiem dlaczego wrzeć ciecz ktora trafia do parownika, tzn dlaczego obnizac jej wartosc energetyczna skoro znowu trafi do sprezarki i tam trzeba ja bedzie sprezyc
- 5:10  sprężone powietrze a dokładniej propan czy butan ? To jest chyba kolosalna różnica.
- Mnie jest potrzebna taka pompa ciepła, którą mógłbym napompować w lecie ciepła do piwnicy a w zimie go stamtąd brał
- coś tak krzysiu zmarniał przez ostatnie lata? gdzie ta bujna czupryna????
- Myślę, że połowa opisanych przez Ciebie tematów nie zainteresuje więcej jak 10 widzów na YT, więc je odpuszczę. O rodzajach dolnych źródeł i ich wpływie na działanie pompy warto będzie wspomnieć. A czemu odniosłem się do pompy wodnej? Bo takie pewnie jest skojarzenie połowy osób, które słyszą po raz pierwszy nazwę "pompa ciepła".
- Mnie może nie tyle interesuje bo dość dużo wiem na ten temat... Najpierw klientowi tłumaczę jak działa układ chłodniczy np. Klimatyzacja. Jak można porównać pompę wodną do PC?!? Opisz właściwości R410 jak działa zawór rozprężny, sprężarka. Na stronie Danfossa są fajne animację + "gry". Skoro mówisz o dolnym źródle ciepła to omów też inne im. powietrze, woda - na wymienniku albo zrzutowa, grunt. Podaj typy sprężarek ;) - służę pomocą. Pozdrawiam
- Napisz, które szczegóły Cię konkretnie interesują. Bo pierwszy film na temat pomp ciepła chciałem przygotować bardziej ogólny. Ale jeśli są jakieś zagadnienia, których poruszenia Ci brakuje, daj znać.
- Wystarczy zagłębić się troszkę w temat a zmienisz zdanie. Pompa ciepła powietrzna bądź gruntowa nie jest tak opłacalna jak wodna bądź gruntówka z bezpośrednim odparowaniem. Najlepiej układ zrobić z 4 sprężarkami on/off gdzie mamy podział mocy co 25%. No i oczywiście na starej R22 - tak jak działa cała Afryka oraz obie Ameryki... ale u Nas jest "kochana" UE. Polecam elektrodę, tam można spotkać ciekawe rozwiązania ;)