Nauka w oparach oszustw - wykład prof. Łukasza A. Turskiego

Pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie z serii "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie", którego prelegentem był tym razem popularyzator nauki i ekspert z zakresu fizyki statystycznej, ciała stałego i materii skondensowanej, prof. Łukasz A. Turski. Zachęcamy do obejrzenia wykładu zatytułowanego: "nauka w oparach oszustw", w którym prof. Łukasz A. Turski próbuje zgłębić problem popularności paranauki. Cykl "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie" odbywa się nieprzerwanie od 2000 rok - OMG, krótko mówiąc, bardzo rozlalzle nieścisłe jak na teoretycznie rzecz biorą ścisły umysł. Bełkot. Trochę przypomnienia z historii nauki, reszta to zawiść na naukowców za ich kilka prac wycofanych z czasopism bo ponoc falszywych. Żadnych informacji i danych statystycznych o oszustwach naukowych. I ostatnie to ręce się załamują jak łyszę, że to szkoła powinna uczyć uczciwości, rzetelności etc.
- Jak dla mnie dość ciekawe, Naklejki segregacja śmieci , zawsze coś przydatnego.
- Istnieje tylko jedna mulit bryła - chmura drgań, a obecnie definiowana jako atomy. Obrazkowo to jak arbuz hodowany w słojach o rożnych zadanych ograniczeniach(*prawach) przestrzeni..
Bryły o fikcyjnie skończonych wymiarowo bokach i krawędziach, są cieniem rzucanym na mono płaszczyzny - fikcyjne pojęcie(wszystko posiada fakturę i cztery wymiary z czasem rozpadu).
/Piąty to sztuczne abstrakcie, gdzie bardzo często rozbijamy się o twarde kanty fatamorgan/
Wystarczy spróbować nałożyć na realną kulę i wszystkie *prawa się zdeformują, artefaktami czasoprzestrzeni..
Obrazek kota jest piktogramem i nie jest kotem, tak samo jak liczba nie jest realną reprezentacją obiektu.. Są opisowymi stratnymi kompresjami różnych typów, które to często są zbudowane z własnych światów reprezentacji materialnych.
Zatem mogą wchodzić w interakcje i modelować i zmieniać czy ograniczać procesy symulacji różnych typów, na których możemy potem dokonywać bardziej czym mniej sztucznych(koncepcji nie osiągalnych) symulacji, próbując odwzorować i zorientować, budując i modyfikując otaczające środowisko.
/ umysł jako część procesora do kreowania symulacji interakcji/..
Jeśli przyjmiemy, że ludzki umysł, to taki czy inny mniej czy bardziej doskonały, zestaw cybernetycznego osprzętowania hardware i software do analizy, to tak czy inaczej operuje on na fizycznych reprezentacjach, aż po wibracje wirów fal elektromagnetycznych. Czyli dokonuje mapowania z kompresją i prowadzimy spekulatywne symulacje na tak kompresowanych obiektach i danych. Jednak są to zawsze statystyczne zaokrąglenia realizowane w innym materiale i tu właśnie wychodzi zawsze artefakt, że symulacja nigdy nie jest tożsama z zjawiskiem..
Psychiatria - hardware ; Psychologia - software.
Ale hardware to software realizowane na "kablach". Przeprogramowanie wymaga szerszej interwencji.
- Wspaniałą dyskusja. Zaczynam wierzyć, że istnieją jeszcze ludzie na poziomie wśród naukowców.
- Pan profesor twierdzi że reforma szkolnictwa jest zła. Tzn. że poprzednia była dobra? Nie podaje pan żadnych dowodów. Jest to tylko pana osobista, subiektywna opinia. Nadużycie autorytetu. Wpada więc pan w sidła cytatów które sam pan na początku zestawił.
- Historia w szkole ... tu się zgodzę w kwestii degrengolady :) Historia to przecież wszelkie problemy, wszelkie partie i idee :)
- Świetny wykład, wspaniała idea - ale jak ruszyć fałsz światowy, chyba po religiach największy na Ziemi, fałsz covidowy, mający między innym - jak koncentracja kapitału i władzy - i na celu zniszczenie zasad oświeceniowych, mających prowadzić do prawd obiektywnych?
- jakże aktualny wykłąd w dzisiejszych pandemicznych czasach i właśnie John Ioannidis próbuje od miesięcy odkłamywać nienaukowe dowody oparte najczęściej na szantażu emocjonalnym, które naprodukowała "nauka" na temat śmiertelności, maseczek itd
- No cóż. Nazwanie śmierci Adamowicza narodową tragedią niejako zrównało tego Pana z tymi, o których w trakcie wykładu opowiadał. Żenujące.
- Polak to dumny i mądry katolik z wielkiej cywilizacji wolności.
- Pan prof. Wymienił kilku oszustów i kilku prowokatorów (Sokal-brawo) ale nie odważył się koment. qenter które zalewają nasze pożal się boże ,,łuczelnie"
- ja jako niedoszły pedagog odkryłem że w nauce najważniejszą umiejętnością jest zainteresowanie słuchających swoim wykładem.
mi to się nie udało więc zostawiłem tę misje dla osób które mają do tego dar. ludzi którzy taki dar posiadają jest jak na lekarstwo.

z profesorami jest tak jak ze sprzątaczkami mechanikami czy lekarzami. duży odsetek to konowały ,partacze i nawiedzeńcy. z reguły ci
nieudacznicy najbardziej się oburzają.są przecież profesorami ,lekarzami, mechanikami- jak komuś takiemu coś zarzucić. o tym
jaka jest i powinna być oświata,powinni wypowiadać się uczniowie, a nie profesorowie i nauczyciele. oni przecież "wszystko najlepiej wiedzą". często tak bywa że nauczyciel to koń z klapkami.tylko kto miałby postawić tak odważną diagnozę?
- To, co ów pan mówi o Lacanie i Lyotardzie jest zdumiewającym (Uniwesytet Warszawski!!) popisem infantylnej w swej pogardzie niekompetencji i idiotycznym uproszczeniem. Przygnębiający obrazek.
- 1:31:30 Pan profesor przepowiada przyszłość Bydgoszczy?
- W swoim wykladzie prof. Turski jest niekonsekwentny, gubi sie placze, w ogniu pytan , na dodatek niezbyt wymagajacych, po pristu nie radzi sobie. Panie profesorze Turski mniej Gazety Wyborczej. 0d 1996 r. Kiedy mozna bylo zaobserwowac Pana dużą aktywność , to byl glos rozsadku itd. Pamietam ta słynna parowke, niezbyt lotne pytanie Jacka Zakowskiego i Piotra Najsztuba pamietam ten wywiad i to co bylo istotne zostalo przykryte ta pekajaca parowka w czasie gotowania. W tym wszystkim zapomina sie ze profesor krytykowal nadmierne faworyzowanie sportowcow i niedocenianie osiagniec naukowych dzieci i mlodziezy tu chodzilo o bezprecedensowy sukces mlodych matematykow. Strasznie gubił Pan sie w części pytania i odpowiedzi z sali. Czym to bylo podyktowana czy slabsza dyspizycja (wyraźnie prfexor mial ciezki oddech czy to byl skutek infekcji drog oddechowych)?
- znalazłam!!!! wypławek biały na otwór gębowy pośrodku :) ::) :) :)
- Przepraszam, za wcześnie wcisnąłem enter. Cytat poniższy z książki "Uczniowie czarnoksiężnika" autor: A. K. Dewdney.
- Technika to nie nauka, a nauka to nie technika. Nauka jest zbiorem metod badawczych i wyników tych badań. Technika jest zbiorem przedmiotów, które służą specyficznym celom.
- Czy w 1:07:04 to tra sama Monika Płatek, która powiedziała: "W związkach jednopłciowych rodzi się tyle samo dzieci, a często więcej, niż w związkach różnopłciowych", Bo jeżeli tak, to wybrała sobie naprawdę dobry temat wykładu, czyli "Nauka w oparach oszustw".
- Ludzie, jak tu wierzyć naukowcom? Jak odróżnić wiarygodnego naukowca od tego fałszywego? Jak to morze fałszywej nauki powstrzymać? Ale dziękuję za fantastyczne pytania!!!! Problem jest wielki
- Fajny temat do podjęcia w czasie coorvida. Gdzie wirus, a gdzie pandemia. Ściema z klonowaniem, ściema ze szczepionkami i pcr. Itd itp.