Absolwentka PRAWA o wyborze kierunku studiów. Dlaczego podjęłam taką straszną decyzję?

Dagmara skończyła prawo i opowiedziała mi o swoich motywach rozpoczęcia studiów prawniczych oraz o swoich doświadczeniach związanych z pracą w kancelarii prawniczej. Jeżeli wahasz się pomiędzy wyborem różnych kierunków studiów, zachęcam Cię do obejrzenia tej rozmowy. 𝐉𝐚𝐤 𝐰𝐲𝐛𝐫𝐚𝐜 𝐤𝐢𝐞𝐫𝐮𝐧𝐞𝐤 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐢𝐨𝐰, 𝐚𝐛𝐲 𝐧𝐢𝐞 𝐳𝐚𝐥𝐨𝐰𝐚𝐜 𝐩𝐨 𝟑 𝐥𝐚𝐭𝐚𝐜𝐡? https://kierunkow - Jak wybrać kierunek studiów, aby nie żałować po 3 latach? https://kierunkowskazkariery.pl/ebook/
- kliknij po więcej okna lublin - tu artmar-lublin.pl , można też gdzie indziej szukać.
- 😄super
- Zawsze możesz ukraść jakieś logo.
- jestem niezdecydowana 2klasistka szukajaca miedzy prawem a psychologia, jedyne co sklania mnie na prawo to matura z wosu gdzie na psychologii jej nie ma na UG, doslownie nic wiecej nie wiem XD
- Mam bardzo podobną historię. Też wybrałam prawo, w dużej mierze pod wpływem nacisków ze strony rodziny i czuję, że mogłabym mówić bez końca na temat tego, dlaczego to była niesłuszna decyzja, jak to się stało, że w ogóle została ona podjęta, a także jak mocno zaważyła na moim dalszym życiu. Wydaje mi się, że wielu rodziców po prostu nie wierzy w swoje dzieci i tak jak np. amerykańskie filmy czy programy często pokazują nam rodziców, którzy mówią "Jesteś najlepszy, uda ci się!", tak polscy rodzice często doradzają dziecku, żeby wybrało "bezpieczną" opcję i nie pchało się tam, gdzie jest duża konkurencja, czy mniejsze szanse na sukces. Kiedy nie poszłam na aplikację, byłam z siebie bardzo dumna, że w końcu miałam odwagę się postawić i przerwać ten pęd. Teraz po kilku latach od studiów, właściwie wciąż szukam swojej drogi, ale też już trochę pogodziłam się z tym, że to życie zawodowe w moim przypadku służy tylko do tego, żeby mieć za co żyć i tyle. Wykonuję pracę niezwiązaną ze studiami i nie jest to praca moich marzeń (choć lepsza od zawodów prawniczych ;), dlatego dużą uwagę poświęcam temu, co dzieje się poza pracą, czyli przede wszystkim swoim pasjom. Jeżeli ktoś nie realizuje się w pracy, to ważne, żeby mieć taką odskocznię, a może z czasem uda się z tej pasji czerpać jakieś zyski. W wieku 19 lat faktycznie ciężko podjąć decyzję, co będzie się robić w życiu, ale to ważne, żeby mimo wszystko poświęcić temu trochę uwagi, może zrobić jakieś testy, dowiedzieć się w czym jest się dobrym. Oczywiście, to jeszcze nie jest wyrok. Po studiach można się przebranżawiać, ale na pewno jest trudniej. Nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby np. iść na kolejny kierunek studiów, przez jakiś czas nie zarabiać, albo zacząć wszystko od zera w pracy kiepsko płatnej. Dochodzą też nowe obowiązki, które czasem niełatwo pogodzić z nauką. Jeśli chodzi o bohaterkę filmiku, to skoro lubi słuchać ludzi i pomagać im w rozwiązywaniu problemów, może odnalazłaby się w mediacji? ;)
- Czekam na coś o Studiach Wojskowych :)
- W tym roku będę pisać próbny egzamin 8-klasisty i nie wiedziałam czy żeby na prawo iść jaki trzeba mieć kierunek. I też się zastanawiam nad Psychologią a Prawem. I boję się że TRZEBA iść na Humana bo z historii dobra nie jestem i już drugi czy trzeci odcinek oglądam u ciebie o Prawie i dzięki tym filmom bardziej jest to dla mnie świadome. Mam też siostrę Maturzystkę która jest na Biol-Chem i jest jej ciężko i boje się że na Humanie będzie jeszcze gorzej. Więc twoje filmy pomagaja:)
- Nie są jest to film zachęcający do wyboru tego kierunku
- Ścieżki są następujące: prawo gospodarcze krajowe, prawo pracy, prawo międzynarodowe gospodarcze, natomiast prawo cywilne(rodzinne i spadkowe) i karne daje najmniejsze szanse. Prawo administracyjne to zupełnie inna gałąź prawa, która rządzi się innymi zasadami.
- Przez pół roku praktyki nauczysz się tyle co przez 5 lat studiów, więc potwierdzam
- Jako prawnik bardzo często muszę być dla swojego klienta psychologiem.
- Prestiż jest pod warunkiem poświęcenia się i pasji. Prestiżu nie ma za sam status studenta.
- Co studia i student to inna historia i motywacja. Ja studia rozpocząłem w 2010 roku jako buntownik, który chciał poznać prawo, skończyłem je po różnych perypetiach w tym roku. Praktykuję za miskę ryżu i dopóki będę mógł to kontynuować to nie zrezygnuje. Satysfakcja udzielania pomocy prawnej jest ogromna. Pieniądze z prawa przychodzą z czasem i są nieograniczone. Można zarabiać 100 tyś miesięcznie, ale wymaga to nieustannego rozwoju. Dziś studiuje ochronę środowiska i różnica jest ogromna. Na prawie miałem 6 zaliczeń w semestrze, a teraz mam 14 i ciągle coś liczę i analizuje.
- gdzieś tam
- Swietny kanal, żałuję, że rok temu jak bylem po maturze nie widzialem takich filmów
- Słuchać Panią można bez przerwy. Bardzo pozytywna osobowość.
- Jejku❤❤❤ Świetna dziewczyno jesteś, oby pokazywali jak najwięcej takich osób na prawie.😎😇😏
- Czy znajdzie się tutaj ktoś studiujący prawo na UAM, najlepiej już na etapie nieco późniejszym niż I rok? Miałabym kilka pytań ;)
- 00:00 Zapowiedź
02:00 Dlaczego wybrałaś prawo? Jakie było Twoje wyobrażenie o studiach prawniczych?
04:54 Na jakim profilu byłaś w liceum? Nad jakimi studiami się zastanawiałaś?
11:41 Wybór studiów prawniczych - pierwszy rok studiów
17:04 Przesiew na studiach
19:24 Rok przerwy po liceum
22:10 Praca w kancelarii prawniczej
27:08 Czy studia prawnicze przygotowują do zawodu?
28:39 Rodzaje prawa - ścieżki rozwoju
35:13 Czy studia prawnicze były dobrym wyborem?
36:24 Jak dokładnie wyglądała praca w kancelarii prawniczej?
44:09 Zarobki po prawie
46:24 Czy planujesz iść na aplikację?
51:30 Czy studia prawnicze były dobrem wyborem?
55:19 Najbardziej pozytywne zaskoczenie na studiach prawniczych
56:43 Stereotypy o studentach prawa
57:51 Odczucia o studiach - ciąg dalszy
01:00:48 Co Ci się nie podobało na studiach?
01:03:25 Stereotyp o pracy prawnika
01:04:10 Podsumowanie rozmowy
- No tak, mamusia załatwiła pracę w kancelarii po maturze. Szkoda, że nie każdy ma takie możliwości. Co nie zmienia faktu, że rozmowa całkiem przydatna, a kto naprawdę chce, to da rade nawet bez takiego rodzinnego wsparcia.